کم یا زیاد بودن آب دور جنین

عمل سرکلاژ و جلوگیری از سقط جنین
عمل سرکلاژ و جلوگیری از سقط جنین
سپتامبر 24, 2019
دانستنی های درباره سقط جنین
دانستنی های درباره سقط جنین
دسامبر 18, 2019
نمایش همه
کم یا زیاد بودن آب دور جنین

کم یا زیاد بودن آب دور جنین

باردار بودن احساس خوبی دارد درست است؟ شما مملو از خوشحالی و لذت هستید. اینکه موجودی کوچک در بدن شما رشد کند احساس فوق العاده خوبی است. ولی امکان دارد بارداری شما همراه با خطر باشد. هرچند بیش تر حاملگی ها بی خطر است ولی گاهی مشکلاتی مانند کمبود آب دور جنین در حاملگی به وجود می آید .

مایع آمنیوتیک ماده ای است که جنین را در کیسه جنین احاطه کرده است. از جمله کارهایی که این مایع انجام می دهد این است که به عنوان یک ضربه گیر، جنین را در مقابل صدمات و بند ناف را در مقابل تحت فشار قرار گرفتن و در نتیجه اختلال در اکسیژن رسانی به جنین، محافظت می کند.
کم یا زیاد بودن آب دور جنین

نقش آب دور جنین چیست:

آب دور جنین نقشی مهم در حفظ سلامتی جنین در زمان حاملگی دارد.

 •  کمک به حفظ دمای ثابت در رحم
 •  ایجاد فضای امن براي جنین و جلوگيري از وارد شدن ضربه به جنین
 • کمک به حرکت ازادانه جنین در رحم براي رشد مناسب عضلات و استخوان های او
 • آب دور جنین به رشد سالم سیستم گوارشی و ریه های جنین کمک ميکند .
 • مدد به رشد سیستم گوارشی و تنفسی نوزاد به دلیل آن که نوزاد مایع را به درون قورت ميدهد و بعد آنرا دفع ميکند و همين‌ طور آنرا دم و بازدم ميکند .
 •  این مایع از جنین در در برابر عفونت ها مراقبت ميکند .

علائم زیاد شدن آب دور جنین

علائم زیاد شدن آب دور جنین

اگر رحم شما بیش از حد انتظار رشد کرده باشد پزشک به احتمال افزایش آب دور جنین مشکوک خواهد شد. همچنین ممکن است شما احساس ناراحتی و درد غیر طبیعی را داشته باشید. ممکن است به علائمی مانند کمر درد، تنگی نفس و تورم بیش از حد در پاها دچار شوید. اگر چنین علائمی اتفاق بیفتد پزشک انجام سونوگرافی را برای شما در نظر خواهد گرفت.

در طی انجام سونوگرافی اندازه کیسه آمنیوتیک در چهار بخش متفاوت در رحم بررسی می شود و همچنین به نرخ شاخص مایع آمنیوتیک یا amniotic fluid index) AFI) نیز توجه خواهد شد. اندازه گیری نرمال برای سه ماهه سوم بارداری بین 5 تا 25 سانتی متر می باشد و اندازه بیش از 25 سانتی متر بالا در نظر گرفته می شود.
علائم کم شدن آب دور جنین

مقاله های مرتبط:

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپرستول

علائم کم شدن آب دور جنین

اگر خانم حامله دارای یکی از علامت های زیر باشد باید میزان مایع آمنیوتیک را اندازه‌گیری کرد:

 • ترشح مایع از مهبل
 • کاهش حرکات جنین
 • کم بودن رشد جنین
 • کم شدن آب دور جنین

نقش آب دور جنین

نقش آب دور جنین

آب دور جنین نقشی مهم در حفظ سلامتی جنین در دوران بارداری دارد.

 • این مایع جنین را در داخل رحم گرم نگه می دارد.
 • این مایع شوک را جذب می کند و در صورتی که به شکم فشاری وارد شود از آن جلوگیری می کند.
 • آب دور جنین مانند روانکار عمل می کند و قسمت های مختلف بدن جنین را جدا از هم نگه می دارد.
 • آب دور جنین به رشد سالم سیستم گوارشی و ریه های جنین کمک می کند.
 • این مایع به جنین کمک می کند بدون مانع اندامش را ورزش دهد و ماهیچه هایش را قوی کند.
 • این مایع از جنین در مقابل عفونت ها محافظت می کند.

دلایل افزایش آب دور جنین

دلایل افزایش آب دور جنین

دیابت مادر

افزایش آب دور جنین در 10 درصد خانم های بارداری که به دیابت مبتلا هستند تشخیص داده می شود.

بارداری دو قلو یا چند قلو

در این شرایط شما در خطر افزایش آب دور جنین قرار خواهید داشت. افزایش آب دور جنین در مواردی بیشتر شایع است که در آن یکی از جنین ها مایع آمنیوتیک کمتری دارد و به جنین دیگر مقدار مایع بیشتری می رسد.

ناهنجاری های ژنتیکی

جنینی که مایع آمنیوتیک اطراف آن ها بالا است بیشتر به ناهنجاری ژنتیکی به نام سندرم داون مبتلا هستند.

ناهنجاری های جنین

در موارد نادر نوزاد متولد شده با این شرایط دچار مشکلات یا نواقصی خواهد بود که طی آن بلعیدن مایع متوقف می شود در حالی که کلیه ها همچنان به تولید مایع ادامه می دهند. برخی انسدادها در مسیر گوارشی جنین می تواند مانع از بلعیدن مایع شود. برخی مشکلات نورولوژیکی مانند هیدروسفالی نیز می تواند موحب اشکال در بلع در نوزاد گردد.

آنمی جنین

در موارد بسیار نادر، افزایش آب دور جنین می تواند نشان دهنده آنمی ناشی از ناسازگاری فاکتور Rh یا عفونت هایی مانند بیماری پنجم باشد (بیماری پنجم نوعی عفونت ویروسی می باشد). در هر دوی این موارد با دریافت چند واحد خون مشکل برطرف خواهد شد. بیماری پنجم بدون درمان بهبود خواهد یافت.

دلایل کمبود آب دور جنین

دلایل کمبود آب دور جنین

1- پاره شدن کیسه آب

گاهی اوقات با پاره شدن کیسه آب (علائم پارگی کیسه آب جنین)، مایع کم کم از بدن خارج می شود. اگر کیسه آب پیش از هفته سی و هفتم بارداری پاره شود، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند تا جنین را در مقابل عفونت محافظت کند و طول بارداری افزایش یابد تا فرایند تکامل جنین به درستی انجام شود. سپس پزشک با استفاده از روش های القایی باعث شروع درد زایمان می شود. گاهی نیز به روش های القایی نیازی نیست و درد زایمان به طور طبیعی شروع می شود.

 

2- مشکلات جفت

اگر بیماری داشته باشید که جفت نتواند مقدار کافی خون و ماده مغذی به جنین برساند با کمبود آب دور جنین مواجه می شوید. بیماری هایی که جفت را تحت تاثیر قرار می دهند شامل پره اکلامپسی، فشار خون بالا و دیابت می باشند.
اگر جفت مشکل داشته باشد پزشک به طور مداوم شما و جنین را چک می کند. همچنین مقدار آب دور جنین را به طور مرتب اندازه گیری می کند.

 

3- مصرف قرص

برخی داروها بر آب دور جنین تاثیر می گذارند و باعث کاهش مقدار آن می شوند. ایبوپروفن و قرص های فشار خون بالا از این دسته هستند.اگر باردار هستید، پزشک این قرص ها را برای شما تجویز نمی کند و اگر این گونه قرص مصرف کنید مشکل کمبود آب دور جنین پیدا می کنید. بنابراین پیش از مصرف هر گونه قرصی به پزشک اطلاع دهید.

4- جنین بیماری داشته باشد

به یاد داشته باشید جنین مایع را قورت می دهد و آن را با استفاده از ادرار دفع می کند. اگر کمبود آب دور جنین اتفاق بیفتد احتمالا جنین آب را به مقدار کافی دفع نکرده است. این مسئله نشان می دهد جنین مشکل کلیه یا مشکل مجاری ادراری دارد. اگر جنین مشکلی در کلیه یا مجاری ادراری داشته باشد نشانه ناهنجاری کروموزومی است. پزشک با استفاده از سونوگرافی در هفته بیستم بارداری می تواند این گونه مشکلات را تشخیص دهد.

 

5- وجود مشکل در دوقلوهای همسان

دوقلوهای همسان از یک جفت استفاده می کنند و این مسئله آب دور جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولا یکی از جنین ها، مقدار بیشتری خون دریافت می کند که این مسئله سندرم دوقلویی نامیده می شود. اگر این سندرم اتفاق نیفتاده باشد مشکل کمبود آب دور جنین اتفاق افتاده است. پزشک در این صورت از شما می خواهد آب به مقدار زیاد بخورید تا سطح مایع بدن افزایش یابد. همچنین توصیه می کند به مقدار کافی استراحت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

88 + = 97

تماس با توکل کلیک کنید
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error: Content is protected !!