هر آن چه که باید درباره قرص سایتوتک باید بدانیم

آیا قرص اچ دی برای سقط جنین مناسب است؟
آیا قرص اچ دی برای سقط جنین مناسب است؟
فوریه 27, 2019
سقط جنین تا چند ماهگی امکان دارد؟
سقط جنین تا چند ماهگی امکان دارد؟
مارس 29, 2019
نمایش همه

قرص سایتوتک چیست؟

قرص سایتوتک (Cytotec) در ۱۹۷۳ عرضه و اولین بار برای درمان زخم معده از آن استفاده شد. این دارو در قالب قرص‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرمیو با نام دیگری همچو میزوپروستول (Misoprostol) تولید می‌گردد. این قرص هم به شکل واژینال و هم خوراکی (زیر زبانی) برای ختم حاملگی و سقط جنین استفاده می‌شود. همچنین اگر مرگ داخل رحمی رخ داده باشد، پزشک این قرص را برای دفع جنین تجویز می‌کند. همچنین از این قرص علاوه بر سقط جنین در موارد دیگری مانند درمان زخم معده، القای زایمان و درمان خونریزی بعد از زایمان استفاده می‌شود.

قرص سقط جنین

نحوه خرید قرص سایتوتک

جهت خرید قرص سقط جنین با شماره  09335032107 توکل تماس بگیرید.

 

 

سقط جنین با قرص سایتوتک

سقط جنین با قرص سایتوتک

سقط جنین با قرص سایتوتک (میزوپروستول) در زنان باردار می تواندباعث نقص های هنگام تولد، سقط جنین، و تولد زودرس شود. پارگی رحم زمانی که سایتوتک در زنان باردار برای القاء زایمان یا برای سقط جنین فراتراز هفته هشتم بارداری مصرف کرده اند گزارش شده است. سایتوتک باید برای کاهش خطر ابتلا به زخم معده تجویز شود.
قرص های خوراکی سایتوتک شامل هر دو دوز ۱۰۰ mcg یا ۲۰۰ میکروگرم میزوپروستول، یک پروستاگلندین E1 آنالوگ مصنوعی است.میزوپروستول، مایع چسبناک محلول در آب است.مواد تشکیل دهنده غیر فعال از قرص روغن کرچک، هیپرملوز، میکروسلولز و گلیکولاتglycolate نشاسته سدیم هیدروژنه است.
سایتوتک (میزوپروستول) مصنوعی (سنتتیک)یک پروستاگلاندین برای جلوگیری از تشکیل زخم در معده در طول درمان با آسپرین یا داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. NSAIDs و آسپرین برای درمان درد، تب، ورم مفاصل، و شرایط التهابی استفاده قرار میگیرد. سایتوتک در فرم کلی به نام میزوپروستول در دسترس است. عوارض جانبی شایع سایتوتک شامل اسهال، تهوع، یا گرفتگی معده است.دوز خوراکی سایتوتک برای زخم معده بزرگسالان ۲۰۰ میکروگرم چهار بار در روز همراه با غذا است. سایتوتک ممکن است با آنتی اسیدها که شامل منیزیم است تداخل داشته باشد. داروهای دیگر نیز ممکن است با سایتوتک تداخل کنند. سایتوتک نباید در دوران بارداری برای جلوگیری از زخم معده به دلیل آسیب جنین استفاده شود.این دارو براحتی از شیر مادر عبور می کند. این دارو احتمال آسیب رساندن به نوزاد را دارد. قبل از تغذیه با شیر مادر با دکتر خود مشورت کنید.

در بسیاری از کشورها، زنان برای سقط با هیچ‌گونه منع قانونی مواجه نیستند با این حال خودسرانه از داروهای سقط جنین استفاده نکنید..
میلیون ها نفر از زنان در سراسر جهان با خیال راحت به بارداری خود با داروی mifepristone یا RU 486 برای اولین بار در اواخر ۱۹۸۰s معرفی شده بود خاتمه میدادند.پژوهش در دو دهه گذشته چند رژیم بسیار موثر را شناسایی کرده است برای سقط جنین اولیه پزشکی با میزان موفقیت ۹۵ تا ۹۸ درصد، متشکل از ۲۰۰ میلی گرم mifepristone به دنبال ۴۰۰ یا ۸۰۰ میکروگرم سایتوتک که زنان، به روش های جراحی مانند آسپیراسیون مکشی یا ساکشن دستی و یا اتساع و کورتاژ (D & C) ترجیح می دهند.
از آنجا که mifepristone یک داروی سقط جنین ثبت شده است، فروش و استفاده از آن در بسیاری از کشورها با قوانین سقط جنین محدود مجاز نیست. در مقابل، سایتوتک یک داروی ضد زخم معده است که تحت نام های مختلف تجاری در بیش از۸۵کشوربه ثبت رسیده است، ۳ تحقیقات نشان داده است که میزوپروستول سایتوتک به تنهایی حدود ۸۵ درصد در القای سقط جنین استفاده می شود که به عنوان روش توصیه شده موفق است.
سایتوتک معمولا در قالب قرص ۲۰۰ میکروگرمی فروش می رسد. . زنان با دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUD) در محل باید آن را قبل از استفاده از میزوپروستول بردارند.
اکثر حاملگی تا ۱۲ ساعت پس از مصرف اول سایتوتک خاتمه یافته است. به طور کلی، بیش از یک چهارم از زنان سقط جنین را در ۲۴ ساعت اول، تجربه میکننداگر چه گاهی اوقات طول می کشد اگر ناموفق باشد کل فرایند ممکن است تکرار شود.

 

دستورالعمل برای جنین مرده از ۱۳-۲۰ هفته:

اگر چه سایتوتک به تنهایی نیز می توانید برای سقط جنین در سه ماهه دوم استفاده شود، شانس عوارض جدی مانند پارگی رحم و یا افزایش خونریزی به عنوان پیشرفت بارداری را دارد. دسترسی به مراقبت های اضطراری در یک مرکز پزشکی ضروری است، و زنان نباید تلاش به تنهایی برای سقط جنین کنند. آنها همچنین باید برای عبور یک جنین و جفت در این مرحله آماده شوند.
هنگامی که خونریزی و انقباضات آغاز می شود، بهتر است آن را برای رفتن به بیمارستان و گزارش سقط جنین اماده باشند . در کشورهایی که سقط جنین به شدت توسط قانون محدود میشود، پرسنل بیمارستان ممکن است لازم به گزارش تمام تلاش سقط جنین به مراجع قانونی باشند.
قرار دادن تنها یک قرص ۲۰۰-میکروگرم در انتهای واژن کافیست در سه ماهه دوم به دلیل اینکه رحم به دارو حساس تر است. مصرف بیش از حد در این مرحله از بارداری خطرناک است.
حدود نیمی از زنان باسن حاملگی از ۱۳-۲۰ هفته سقط جنین را در ۱۰-۱۵ ساعت پس از اولین مصرف واژینالی از میزوپروستول با ۸۰-۹۰ درصدموفقیت میباشند. اتمام سقط جنین در عرض ۲۴ ساعت و حداکثر در ظرف۷۲ساعت میباشد

 

قرص سایتوتک به چه شکلی مصرف میشود؟

قرص سایتوتک به چه شکلی مصرف میشود؟

 

این قرص به صورت واژنال زیر زبانی مصرف میشود با دقت به حداکثر اثربخشی و دست کم عوارض جانبی 400 میکروگرم میزوپروستول واژینال هر چهار ساعت و حداکثر پنج دوز هست.

طبق معمول متخصصان با دقت به سن بارداری و سیستم بدنی شما دو روش واژینال و زیر زبانی را برای مصرف قرص‌ها پیشنهاد میکنند اگرچه اکثر اوقات ترکیبی از مصرف زیر زبانی و واژینال پیشنهاد میشود.

400 میکروگرم میزوپروستول غذایی نسبت به 200 میکروگرم میزوپروستول واژینال سریعا‌تر اثر میکند ولی عوارض جانبی بیشتری دارد. بهرهگیری واژینال موثرتر از روش زیر زبانی هست.

رژیم پیشنهادی برای سه ماهه اول بارداری بهرهگیری از 800 میکروگرم واژینال هر 12 ساعت تا حداکثر سه دوز هست طبق معمول با دقت به سن بارداری در سه ماهه دوم متخصص مصرف این قرص‌ها رابه شکل زیر پیشنهاد می کند

17 -13 هفته، 200 میکروگرم واژینال هر شش ساعت تا ماکزیمم چهار دوز یعنی 800 میکروگرم
26 -18 هفته، 100 میکروگرم واژینال و ماکزیمم چهار دوز هر شش ساعت.
بیشتر از 27 هفته 50- 25 میکروگرم هر شش ساعت تا حداکثر شش دوز.

بعضی متخصصان برترین دوران برای اثر بخشی بهتر قرص میزوپروستول را مصرف آن در هفته 6 تا 8 بارداری میدانند

 

روش استعمال در واژن

1-در ابتدا ادرار کرده و پس از آن دست تان را بشویید.

2- بعد از آن دراز کشیده و با دست هر چهار قرص را درون وتژن قرار دهید. نگران این نباشید که باید حتما قرص ها را در جای مشخصی قرار دهید، تنها تا جایی که دستتان قرص را لمس کند کافی است.

3-بعد از مرحله دوم و گذاشتن قرص ها درون واژن باید تا 30 دقیقه به همان صورت دراز بکشید.

 

روش قرار دادن قرص های میزوپروستول در دهان

1-پیش از هر کاری اول کمی آب بنوشید تا درون دهانتان کمی مرطوب شود. سپس هر چهار قرص میزوپروستول را با هم درون دهان مابین گونه ها و دندان های پایین بگذارید.(دو قرص در هر طرف.)

2- به مدت 30دقیقه به همین صورت بمانید. بدانید که وقتی قرص ها در حال حل شدن هستند ممکن است احساس خشکی در دهانتان کنید یا اینکه مزه گچی مانند در دهان خود حس کنید. در این مدت 30 دقیقه به هیچ وجه نه چیزی بخورید و نه بیاشامید.

3- پس از تمام شدن زمان 30 دقیقه باقیمانده قرص ها را با کمی اب بخورید. احتمالا بعد یکی دوساعت ،موجب گرفتگی و خونریزی می شود. سعی کنید به مقدار زیاد آب نوشیده و نیز تغذیه مناسب داشته باشید. تنها کاری که در این زمان باید انجام دهید این است که دراز کشیده و مدتی به استراحت بپردازید. برای کنترل درد ایجاد شده می توانید قرص ایبوپروفن مصرف کنید.

4- زمانی که از قرص های مایفپریستون و میزوپروستول استفاده می کنید، احتیاجی به رفتن به کلینیک و معاینه شدن ندارید. اطمینان حاصل کنید که دیگر علائمی از بارداری در شما نمی باشد ،همچنین احساس خوبی دارید و نیز خونریزی شدید نداشته باشید. استفاده از این قرص ها کاملا موثر بوده و سازمان بهداشت جهانی در صورت لزوم توصیه هایی را در مورد استفاده از این قرص ها کرده است:

 

-در صورتی که هنوز بیماری یا اینکه درد در شما کم نشده است به هیچ وجه تا زمان زیادی منتظر نمانده و خیلی سریع به یک مرکز پزشکی مراجعه کنید.

-دو هفته بعد از اینکه از قرص سایتوتک استفاده کردید نیز باز هم باردار باشید.

-بعد از دو هفته همچنان خونریزی شدید داشته و خونریزیتان کم نشده است.

 

توجه: دو هفته پس از سقط چنانچه آزمایش بارداری انجام دهید ممکن است باز هم جواب آزمایش تان مثبت باشد زیرا هنوز همرمون ها در بدن شما وجود دارند.. اگر بعد از دو هفته باز هم حس کردید که باردار هستید و نشانه های حاملگی را در خود دیدید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی قرص سایتوتک

عوارض جانبی قرص سایتوتک

از رایج ترین عوارضی که ممکن است بعد از سقط جنین اتفاق بیفتد می توان به اسهال، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. عوارضی که پس از سقط جنین اتفاق می افتد ممکن است در هر زنی متفاوت بوده و شما نیز باید از آن اطلاع داشته باشید.

1)خونریزی شدید
در موارد بسیار کمی برخی از زنان پس از سقط جنین شان دچار خونریزی های شدید شده که در این صورت باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

2)درد در ناحیه شکم و لگن
زمانی که در قسمت لگن دچار درد شدید شده باشید این را بدانید که این نشانی از یک مشکل در بدن شما است. و شایع ترین دلیل درد شدید در ناحیه لگن وجود عفونت می باشد.

3)ابتلا به تب بالا
مصرف داروی میزوپروستول ممکن باعث ایجاد تب های کوتاه مدت شود پس سعی کنید زمانی که تب شما طی چند ساعت پایین نیامد، و یا اینکه دچار درد شدیدی شدید حتما خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 6 = 1

تماس با توکل کلیک کنید
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error: Content is protected !!