دانستنی های درباره سقط جنین

کم یا زیاد بودن آب دور جنین
کم یا زیاد بودن آب دور جنین
اکتبر 13, 2019
در چه شرایطی سقط جنین قانونی است؟
در چه شرایطی سقط جنین قانونی است؟
ژانویه 6, 2020
نمایش همه
دانستنی های درباره سقط جنین

دانستنی های درباره سقط جنین

سقط جنین شایعترین عارضه حاملگی در سه ماهه اول حاملگی می باشد که موجب استرس روحی شدید در زوجهای مشتاق فرزند می شود. ۰-۸۰% حاملگی ها به مرحله حیات نمی رسد و براورد می شود ۵۰% بارداري ها قبل از تاخیر در اولین قاعدگی دفع می شوند. حدود ۲۰-۱۵% بارداری های شناخته شده به سقط جنین منتهی می شوند. سقط جنین یعنی به مقصد نرسیدن حاملگی و در واقع یکی از فوریتهای زنان و مامایی می باشد.

دانستنی های درباره سقط جنین

تعریف سقط مکرر چیست؟

سقط مکرر به بروز سه یا بیشتر سقط ، قبل از نیمه اول بارداری، اطلاق می شود و در هر بارداری یک مورد حادث می شود.سقط خود به خودی شایع ترین عارضه بارداری است وبرای زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند ، استرسهای روحی فراوانی ایجاد می کند.حدود 15 درصد بارداریهایی که از نظر کلینیکی تشخیص داده می شوند در نیمه اول بارداری سقط می شوند.

 

علل سقط جنین

علت 50 تا 60 درصد سقط های غیرعمد، ناهنجاری های کروموزومی است. این سقط ها معمولا تکرارشونده نیست و احتمال آن در هر بار بارداری 10 تا 15 درصد است. در صورتی که سقط در خانم های جوان 3 بار و در خانم های میانسال 2 بار پشت هم اتفاق بیفتد به بررسی نیاز دارد تا علت زمینه ای آن مشخص و رفع شود. غیر از ناهنجاری های کروموزومی برخی دیگر از مسائل مثل بیماری های زمینه ای از جمله بیماری های غدد داخلی، دیابت، تیروئید و… هم می تواند باعث سقط شود.

نارسایی تخمدان و برخی بیماری های ساختاری رحم مثل دیواره دار، نارسایی گردنه رحم، عفونت هایی مثل توکسوپلاسما و… می تواند عامل سقط باشد. عوامل محیطی مثل آلودگی هوا، آلودگی های محیطی، استعمال دخانیات و الکل، اشعه رادیولوژی و… نیز احتمال سقط را بالا می برند.

 

سقط جنین پس از 18 هفتگی، قتل عمد محسوب می شود

سقط جنین قبل از 18 هفتگی به دنبال مشورت در شورای پزشکی و با دریافت مجوز از پزشکی قانونی بدون اشکال است و شرعا ایرادی ندارد. برای اینکه در مورد سقط جنین، شورای اورژانسی تشکیل شود یا باید به دنبال بارداری جان مادر در خطر باشد یا تولد فرزند عسر و حرجی برای والدین داشته باشد.

مادری که دچار نوعی بیماری قلبی است که با بارداری تداخل دارد یا مبتلا به سرطان پستانی است که با بارداری پیشرفته می شود یا ناراحتی های خونی انعقادی پیشرفته دارد، می تواند با مشاوره پزشک و گرفتن مجوز از پزشک قانونی جنین خود را تا قبل از 18 هفتگی سقط کند.

انواع سقط جنین چیست؟

انواع سقط جنین چیست؟

بروز سقط جنین در زنان اکثرا به صورت خود به خودی اتفاق می افتد. مگر اینکه سقط به طور عمدی انجام شود. زمانی که سقط جنین خود به خودی بدون استفاده از راههای دارویی یا مکانیکی برای تخلیه رحم صورت می گیرد به آن سقط جنین خود به خودی اطلاق می شود. در این حالت پس از مرگ جنین در داخل رحم، خونریزی در داخل بافت رحم اتفاق می افتد و تخم از دیواره رحم جدا می شود و انقباضات رحم را تحریک کرده که در نهایت منجر به دفع محصولات حاملگی و یا همان سقط جنین می شود.

در زنان باردار همه این مراحل ذکر شده در بالا به دنبال هم اتفاق نمی افتد و ممکن است هر زن در یکی از این مراحل متوقف شده و دچار خونریزی شود به همین دلیل سقط جنین خود به خودی به موارد ذیل تقسیم بندی می شود.

 1.  تهدید به سقط جنین
 2.  سقط جنین غیر قابل اجتناب
 3.  سقط جنین به صورت ناقص
 4.  سقط جنین به صورت کامل
 5.  سقط جنین فراموش شده
 6.  سقط مکرر

زعفران برای سقط جنین

روشهای طبیعی سقط جنین

زعفران

زعفران یکی از معروفترین گیاهان دارویی است که منجر به سقط جنین می شود. باید دقت کرد که زعفران نیز در مقادیر بالا دارای سمیت است لذا باید مصرف آن کنترل شده باشد. برای سقط جنین با زعفران، می توان مقدار ۱ تا ۲ گرم زعفران را در یک استکان آب گرم خیس کرده و روزی ۳ تا ۴ مرتبه به مقدار ۱ تا ۲ قاشق از این عصاره خورد.

 

 سنبل ختایی

سنبل ختایی به تحریک قاعدگی، شل شدن عضلات و افزایش انقباضات رحم کمک می کند. اگر از تنظور این گیاه برای سقط جنین استفاده می کنید، می توانید ۵ تا ۱۵ قطره آنرا در یک فنجان آب گرم ریخته و میل کنید. برای طعم دادن به آن می توانید مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید. اگر از کپسول آن استفاده می کنید، باید کپسول های ۱۰۰۰ میلی گرمی را هر ۴ ساعت یکبار مصرف کنید. نباید دوز بیش از این را مصرف کرد چرا که باعث خونریزیهای شدید می شود. همچنین کسانی که خونریزیهای شدید دارند و یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند نیز نباید از این گیاه استفاده کنند.

 

 تخم شوید

دانه های گیاه شوید از قدیم الایام در بین زنان ایرانی برای سقط جنین شناخته شده است. استفاده از تخم شوید برای سقط جنین احتمالا به دلیل تحریک هورمونهایی است که منجر به شروع سیکل قاعدگی و حرکات انقباضی رحم می شوند.

 

 

 کوهوش سیاه

(این گیاه در حال حاضر در ایران وجود ندارد) کوهوش سیاه معمولا به همراه سنبل ختایی و یا کوهوش آبی برای سقط جنین به کار می رود.

 

پونه

پونه نیز یکی از گیاهان مؤثر برای القای سقط جنین است. این گیاه می تواند به عنوان یک سم قدرتمند عمل کند و لذا باید با دقت فراوان مصرف شود. هرگز نباید اسانس آنرا به صورت خوراکی مصرف کرد. برای تنطور، ۲۰ تا ۴۰ قطره آنرا در هر ۳ تا ۴ ساعت مصرف کنید. همچنین می توانید هر ۳-۴ ساعت یک کپسول پونه سایز #۰ را مصرف کنید.

شما ممکن است تمایل داشته باشید برای سقط جنین از زعفران، سنبل ختایی، کوهوش سیاه و یا پونه و یا هرچهارتای این گیاهان استفاده کنید. اما نکته مهم این است که حتما باید دوز توصیه شده را رعایت کنید و در صورتی که از همه گیاهان باهم برای سقط جنین استفاده می کنید (این روش توصیه نمی شود) دوز آنها را کمتر کنید. مصرف گیاهان در طول شب همانند طول روز، شانس موفقیت سقط جنین را بیشتر می کند.

سقط جنین با قرصهای سایتوتک

سقط جنین با قرصهای سایتوتک یا میزوپروستول

قرصهای میزوپروستول با نام تجاری سیتوتک یا سایتوتک (Cytotec) به شکل قرص خوراکی ۲۰۰ میکروگرمی وجود دارد و اولین بار از آن برای درمان زخمهای معده استفاده شده است. در یک تحقیق مشخص شد که مصرف حداکثر ۶۰۰ میکروگرم آن بصورت واژینال و یا ۸۰۰ گرم آن بصورت خوراکی تا ۹۵ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری می شود. میزوپروستول با نام میزوتک یا میزو گلندین در قالب قرص های 100 و 200 میکروگرمی در ایران تولید می گردد. (نام تجاری آن سیتوتک یا سایتوتک می باشد). قرص سایتوتک در بازار آزاد به صورت قاچاقی بفروش می رسد که احتمال تقلبی بودن یا تاریخ گذشتگی آن وجود دارد.

خرید اینترنتی قرص سقط جنین

خرید قرص میزوپرستول

 

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص سایتوتک اصل کمپانی فایزر از مشاور سقط جنین آوا سفارش دهید امان ارسال به تمامی نقاط ایران و پرداخت درب منزل جهت خرید قرص سقط جنین سایتوتک با شماره 09337559221 تماس بگیرید.

دانستنی های جالب در مورد سقط جنین

دانستنی های جالب در مورد سقط جنین

 1.   شرق اروپا دارای بالاترین نرخ سقط جنین در جهان است.(از هر ۱۰۰۰ زن ۴۳ نفر سقط انجام می‌دهند)
 2. حدود ۹۰٪ از جنین‌هایی که مبتلا به سندروم داون تشخیص داده می‌شوند در دوران جنینی سقط می‌شوند.
 3.  در آمریکا، زنان سیاه پوست ۵ برابر بیشتر از دیگر زنان سقط انجام می‌دهند. حدود ۱۸۷۶ کودک سیاه پوست هر روزه سقط می‌شوند.
 4. تقریباً ۵۱٪ از بزرگسالان آمریکا بر این باورند که سقط جنین در همه یا بیشتر موارد باید قانونی باشد. ۴۳٪ بر این باورند که در همه یا اکثر موارد باید غیرقانونی باشد. این آمار برای حدود ۲۰ سال اخیر به همین شکل بوده است.
 5.  در سال ۲۰۰۰، به ۱۵۴ زن در آمریکا به اشتباه گفته شد که جنینی که باردار هستند مبتلا به سندروم داون است. از این بین ۲ جنین سقط شدند.
 6.  پزشکانی مانند piling در سال‌های ۷۹–۲۳ پس از میلاد، روش‌های خرافاتی‌ای را برای سقط جنین پیشنهاد می‌دادند. مثلاً رد شدن از روی تخم کلاغ یا رد شدن از روی خون قاعدگی زنی دیگر.
 7.  یک پاپیروس متعلق به مصرباستان، مدفوع تمساح را به عنوان عاملی برای سقط جنین معرفی کرده است. دیگر پزشکان باستانی هم آغشته کردن رحم به چربی غاز، تره فرنگی و کرفس له شده، عسل پخته شده و حتی مدفوع موش را به عنوان راهی برای سقط جنین پیشنهاد می‌دادند.
 8. در دوران رکود در آمریکا نرخ سقط جنین افزایش پیدا کرد، زیرا زنانی که باردار می‌شدند احتمال داشت شغلشان را از دست بدهند.
 9.  آلمان نازی اجازه‌ی سقط جنین را فقط به زنانی که بیماری ارثی داشتند می‌داد.
 10. ۱هر ساله حدود ۴۷ هزار زن به دلیل سقط جنین غیربهداشتی و غیر اصولی از دنیا می‌روند و ۵ میلیون نفر هم به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 69 = 72

تماس با توکل کلیک کنید
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error: Content is protected !!